POLEROWANIE LAKIERU – PORADNIK BOLL

POLEROWANIE LAKIERU – PORADNIK BOLL

Polerowanie lakieru to proces, który może być stosowany w co najmniej dwóch różnych celach:

  1. Poprawa wizualna starych powłok lakierniczych
    Z biegiem czasu lakier samochodu traci swój blask i staje się matowy. Na jego powierzchni mogą pojawić się drobne rysy, hologramy i inne uszkodzenia jak chociażby wżery (spowodowane np. przez ptasie odchody lub owady). Polerowanie ma w tym przypadku na celu poprawę wyglądu karoserii poprzez usunięcie wspomnianych uszkodzeń i nadanie powłoce oczekiwanego połysku.

  2. Ostatni etap prac lakierniczych
    Polerowanie jest również ostatnim etapem prac lakierniczych, którego celem jest doprowadzenie świeżo lakierowanej powierzchni danego elementu do takiego samego wyglądu jak pozostałe, nielakierowane elementy. Polerowanie może również w ograniczonym stopniu usunąć efekty wybranych błędów lakierniczych.

Wybór maszyny polerskiej

Polerka mechaniczna, czyli urządzenie z silnikiem elektrycznym, które napędza nakładkę z padem polerskim, występuje najczęściej w dwóch rodzajach:

  • Polerka obrotowa (rotacyjna):  zapewnia tylko i wyłącznie ruch obrotowy talerza, na którym zamontowany jest pad. Ruch obrotowy daje większe możliwości ścierne (większą siłę cięcia lakieru), co w połączeniu z agresywną pastą ścierną przekłada się na możliwość szybkiej korekcji większych uszkodzeń. Szeroki zakres regulacji prędkości w polerce obrotowej pozwala na wykorzystanie jej zarówno do prac wykończeniowych jak i korekcyjnych.
  • Polerka orbitalna (oscylacyjno – rotacyjna), tzw. DUAL ACTION: porusza padem na dwa sposoby. Zapewniany jest ruch obrotowy oraz na boki (oscylacyjny). Dzięki temu urządzenie jest bardziej bezpieczne dla lakieru w rękach amatora. Ruch oscylacyjny chroni także przed powstawaniem hologramów. Polerka orbitalna potrafi być jednak nawet 2-3 razy droższa niż obrotowa (rotacyjna). Polerki orbitalne o małym skoku są dobre do prac wykończeniowych, a o dużym skoku - do prac korekcyjnych.

Z jakich polerek korzystają lakiernicy a z jakich detailerzy?

Lakiernicy korzystają najczęściej z polerek obrotowych, które są znacznie tańsze od polerek orbitalnych  i mogą być wykorzystywane zarówno do prac wykończeniowych jak i korekcyjnych (w tym także wymagających najsilniejszego cięcia lakieru). Detailerzy używają natomiast zarówno polerek obrotowych jak i polerek orbitalnych DUAL ACTION, które są droższe ale znacznie łatwiejsze w prowadzeniu i minimalizują ryzyko powstawania hologramów. Jeśli chcesz dokonać samodzielnej korekty lakieru i nie jesteś fachowcem, porównaj ceny wspomnianych rodzajów polerek i dokonaj wyboru urządzenia na podstawie własnych preferencji.

Wybór maszyny polerskiej

Rodzaje padów polerskich

Pad polerski to ogólna nazwa stosowana do określenia każdego rodzaju krążka do polerowania lakieru, w tym gąbek polerskich. Pady polerskie pozwalają przenieść moment obrotowy z maszyny polerskiej na powierzchnię lakieru, a także wykorzystać właściwości ścierne past polerskich.

Najpopularniejsze rodzaje padów polerskich to:

1.  Gąbki polerskie z pianki zamkniętokomórkowej lub otwartokomórkowej, które występują w różnych twardościach, przekładających się na właściwości tnące gąbki. Im twardsza gąbka, tym lepiej poradzi ona sobie z usuwaniem głębokich rys. Jednakże przy nieumiejętnym polerowaniu twardą gąbką dużo łatwiej jest uszkodzić lub nawet przetrzeć lakier.

Rodzaje padów polerskich

Gąbki standardowe (zamkniętokomórkowe):

  • cechują się wysoką trwałością dzięki dużej liczbie połączeń pomiędzy poszczególnymi pęcherzykami pianki,
  • posiadają mniejszą przepustowość powietrza niż gąbki otwartokomórkowe, dlatego sprawdzają się do past mniej ściernych (stosowanych na końcowym etapie prac),
  • są zalecane wyłącznie do polerek rotacyjnych,
  • występują w wersjach o różnej twardości.

Gąbki standardowe profilowane (tzw. wafle):

  • są zalecane wyłącznie do polerek rotacyjnych,
  • ograniczają ryzyko powstawania hologramów,
  • zmniejszają rozpryskiwanie się pasty podczas polerowania.

Gąbki otwartokomórkowe DUO posiadają wiele przewag w stosunku do gąbek zamkniętokomórkowych:

  • minimalizują ryzyko powstawania hologramów na lakierze, ponieważ zdecydowanie mniej się nagrzewają (dzięki specjalnej strukturze pianki oraz otworowi centralnemu),
  • specjalny, trapezoidalny kształt gąbki otwartokomórkowej ułatwia prowadzenie maszyny polerskiej i daje możliwość dojścia do trudno dostępnych miejsc np. pod listwy drzwiowe czy lusterka,
  • ścięta krawędź gąbki zabezpiecza przed „wyszarpywaniem” materiału na krawędziach,
  • można je dłużej utrzymać w czystości, ponieważ nie zapychają się pastą polerską a tworzący się urobek można z nich łatwo usunąć sprężonym powietrzem,
  • są zalecane do polerek DUAL ACTION, ale sprawdzą się również z polerkami rotacyjnymi,
  • występują w wersjach o różnej twardości.

Zestawienie oferty gąbek polerskich BOLL w podziale na różne stopnie twardości gąbek przedstawia poniższa grafika:

Zestawienie oferty gąbek polerskich BOLL

2.  Futro polerskie jest materiałem o dużej agresywności, dlatego stosuje się je do wycinania głębokich rys i korekty mocno zniszczonych lakierów. Używanie futra polerskiego BOLL znacznie przyspiesza pracę, gdyż usuwa więcej i szybciej niż najtwardsze gąbki, jednak pozostawia po sobie dużo gorsze wykończenie. Przy polerowaniu futrem trzeba zachować dużą ostrożność, gdyż znacznie łatwiej doprowadzić do przetarcia lakieru.

Pasty polerskie

Sześć zaprezentowanych poniżej produktów polerskich o różnych właściwościach (przede wszystkim o różnych poziomach cięcia i połysku) dobraliśmy w różnych konfiguracjach w pięć rekomendowanych systemów polerskich BOLL

  1. Pasta RETRO – cięcie: 9, połysk: 5
  2. Pasta B 100 – cięcie: 8, połysk: 6
  3. Pasta B 200 – cięcie: 4, połysk: 9
  4. Mleczko nabłyszczające B 300 – połysk 10
  5. Pasta B 1000 – cięcie: 8, połysk: 6 (rekomendowana do maszyn DUAL ACTION)
  6. Pasta ANTI HOLOGRAMM zalecana do stosowania po paście B 1000 – cięcie: 4, połysk: 10 (rekomendowana do maszyn DUAL ACTION)

Pasty polerskie

Wybierz jeden z pięciu poniższych systemów polerskich, które zostały opracowane przez ekspertów BOLL we współpracy z zawodowymi lakiernikami i detailerami

Systemy REFINISH (1-3) z polerką obrotową (rotacyjną)

System OPTIMUM

System OPTIMUM jest zalecany do polerowania całościowego mocno utwardzonych powłok lakierniczych. System zakłada trzy obowiązkowe etapy polerowania i jeden opcjonalny.

  • Pierwszy etap: usuwanie większych rys z użyciem Pasty B 100 i zielonej gąbki standardowej (TWARDA+) lub zielonej gąbki otwartokomórkowej (TWARDA).
  • Drugi etap: usuwanie mniejszych zarysowań i nadawanie połysku z użyciem Pasty B 200 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej).
  • Trzeci etap: usuwanie hologramów inadawanie głębokiego połysku z użyciem Mleczka nabłyszczającego B 300 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej).
  • Czwarty opcjonalny etap: trwała ochrona powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadanie bardzo wysokiego połysku poprzez aplikację wosku w sprayu za pomocą mikrofibry.

System ONE STEP

System ONE STEP jest zalecany do polerowania miejscowego i całościowego świeżych powłok lakierniczych. System zakłada jeden obowiązkowy etap polerowania i dwa opcjonalne.

  • Pierwszy etap: usuwanie większych rys z użyciem Pasty B 100 i zielonej gąbki standardowej (TWARDA+) lub zielonej gąbki otwartokomórkowej (TWARDA).
  • Drugi opcjonalny etap: usuwanie hologramów i nadawanie głębokiego połysku z użyciem Mleczka polerskiego B 300 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej).
  • Trzeci opcjonalny etap: trwała ochrona powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadanie bardzo wysokiego połysku poprzez aplikację wosku w sprayu za pomocą mikrofibry.

System ULTRA HARD

System ULTRA HARD jest zalecany do polerowania całościowego bardzo starych powłok lakierniczych. System zakłada trzy obowiązkowe etapy polerowania i jeden opcjonalny.

  • Pierwszy etap: usuwanie dużych rys z użyciem Pasty RETRO i pomarańczowej gąbki standardowej (ŚREDNIA) lub żółtej gąbki otwartokomórkowej (ŚREDNIO MIĘKKA).
  • Drugi etap: usuwanie mniejszych zarysowań i nadawanie połysku z użyciem pasty B 200 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej)
  • Trzeci etap: usuwanie hologramów inadawanie głębokiego połysku z użyciem Mleczka nabłyszczającego B 300 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej).
  • Czwarty opcjonalny etap: trwała ochrona powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadanie bardzo wysokiego połysku poprzez aplikację wosku w sprayu za pomocą mikrofibry.

Systemy DETAILER (4-5) z polerką DUAL ACTION

System BEST CHOICE

System BEST CHOICE
jest zalecany do polerowania całościowego starych powłok lakierniczych. System zakłada wyłącznie dwa obowiązkowe etapy polerowania i jeden opcjonalny.

  • Pierwszy etap: usuwanie większych i mniejszych rys z użyciem Pasty B 1000 i odpowiednio dobranej do zarysowań gąbki otwartokomórkowej – pomarańczowa (ŚREDNIA), żółta (ŚREDNIO MIĘKKA) lub czarna (MIĘKKA)
  • Drugi etap: usuwanie hologramów i nadawanie połysku z użyciem pasty ANTI HOLOGRAMM i czarnej miękkiej gąbki otwartokomórkowej.
  • Trzeci opcjonalny etap: trwała ochrona powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadanie bardzo wysokiego połysku poprzez aplikację wosku w sprayu za pomocą mikrofibry.

System ONE STEP

System ONE STEP jest zalecany do polerowania miejscowego i całościowego świeżych powłok lakierniczych. System zakłada jeden obowiązkowy etap polerowania i dwa opcjonalne.

  • Pierwszy etap: usuwanie większych rys z użyciem Pasty B 100 i zielonej gąbki standardowej (TWARDA+) lub zielonej gąbki otwartokomórkowej (TWARDA).
  • Drugi opcjonalny etap: usuwanie hologramów i nadawanie głębokiego połysku z użyciem mleczka nabłyszczającego B 300 i żółtej średnio miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej) lub czarnej miękkiej gąbki (standardowej lub otwartokomórkowej).
  • Trzeci opcjonalny etap: trwała ochrona powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadanie bardzo wysokiego połysku poprzez aplikację wosku w sprayu za pomocą mikrofibry.

Podstawowe porady dotyczące polerowania

  1. Zabezpiecz krawędzie polerowanych elementów za pomocą taśmy maskującej.
  2. Pamiętaj o konieczności impregnacji pada. W tym celu nanieś punktowo pastę polerką na powierzchnię pada i rozprowadź ją po elemencie przykładając punktowo pad w kilku miejscach na powierzchni lakieru.
  3. Pracę maszyną polerską zaczynaj zawsze od niskich obrotów. Zwiększaj obroty dopiero po rozprowadzeniu pasty na elemencie.
  4. Przetrzyj powierzchnię miękką mikrofibrą i sprawdź lampą inspekcyjną czy uzyskany efekt jest zadowalający.
  5. Nie poleruj na obszarze większym niż ośmiokrotność rozmiaru pada.
  6. Wymieniaj lub czyść pady regularnie po obróbce maksymalnie dwóch elementów. Zatkana gąbka polerska zmniejsza wydajność, powoduje zwiększone pylenie oraz zwiększa ryzyko wystąpienia hologramów.

Wybierz produkty BOLL – to się opłaca!

Po zakupie produktów polerskich BOLL (pasty i mleczka) oraz wybranych gąbek polerskich za np. 150 zł możesz zgarnąć aż 50 zł zwrotu na Twoje konto. Warunkiem otrzymania zwrotu jest rejestracja dowodu zakupu na stronie promocjaboll.pl. Akcja "ZWROT KASY" dotyczy zarówno wybranych produktów polerskich (gąbki i pasty) jak i wybranych produktów lakierniczych 2K (lakiery, podkłady, szpachlówki, rozcieńczalniki i utwardzacze). Szczegóły i regulamin akcji znajdziesz na stronie promocjaboll.pl

 

Informacja o plikach cookies

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach funkcjonalnych, statystycznych i reklamowych. Zapisywanie cookies można w każdej chwili zablokować. Więcej informacji znajdziesz w Polityce plików cookies.

AkceptujęZamknij